Ranneketju desing by Bertel Gardberg, 19mm, v.1958
Bertel Gardberg (1916–2007) on Skandinavian tunnetuimpia hopean ja teräksen muotoilijoita. Hän uskoi vahvasti käsityön merkitykseen luovan prosessin osana ja puhui usein siitä, miten kaiken pitäisi lähteä käsityöstä: “Käsien ja aivojen välissä on sydän ja rakkaus työhön. Meidän pitää olla uskollisia materiaalin luonteelle.”
Hänen tuotannolle on sen alkuajoista lähtien ollut ominaista eri materiaalien harmoninen yhdistäminen ja puhdaslinjainen, "gardbergilaiseksikin" kutsuttu muotoilu. Esineiden ja korujen muodon selkeys, joskus näennäinen selkeys on huolellisen suunnittelun tulos.
Niin kuin monet muut muotoilijat, myös Gardbergille luonto oli runsaudensarvi, josta saattoi loputtomasti ammentaa uusia ideoita. Usein luonto oli itse muovannut materiaalit, taiteilijan tehtäväksi jäi ääriviivan selventäminen tai yksityiskohdan lisääminen.
Luonnon muovaamat kivet olivat tärkeällä sijalla Gardbergin tuotannossa. Useat käytetyistä kivistä oli taiteilijan itsensä poimimia luonnonkiviä, jotka olivat meren muovaamia luonnonkiviä. Hän hioi käyttämänsä kivet itse. Koruissa kivet yhdistyivät metalliin nerokkain, vaihtelevin tavoi
Tuote on myyty
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | H075472 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | Bertel Gardberg |
| Valmistusvuosi | 1958 |
| Pitoisuus | 916 |
| Paino | 33,26 g |
| Pituus | 19,00 cm / 190,00 mm |
| Leveys | 1,30 cm / 13,00 mm |
| Materiaali | Hopea |
| Tyyppi | Seconhand |
| Kuntoluokitus | 3 |
| Myymälä | Helsinki, Ristikko |
Kysy tuotteesta



