Lapponia Rannio-kaulakoru v.-91
Korutaiteilija ja kuvanveistäjä Björn Weckström on Suomen kansainvälisesti tunnetuin korumuotoilija. 1960-luvun alussa hän loi sarjan kultakoruja, jotka olivat saaneet innoituksensa Lapin kultahipuista. Rosoiset, himmeän mattahehkuiset kultakorut olivat kuin luonnon muovaamia pienoisveistoksia. Korut olivat vallankumouksellisia tuolloin vielä hyvin konservatiivisessa korumaailmassa ja siivittivät Björn Weckströmin kansainväliseen maineeseen. Orgaanisista, veistoksellisista muodoista ja mattakullan lämpimästä hohteesta tuli Weckströmin muotoilemille kultakoruille tunnusomainen piirre. Rannio merkitsee porojen polkemaa uraa lumihangessa.
Design Björn Weckström
Tästä voit kopioida linkin ja katsoa hinnan uudesta tuotteesta. Vertaa hintaa!
https://www.oulunkoru.fi/lap-ku-ka-rannio-14k-b16236
Tuote on myyty
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | A0112058 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | Lapponia Oy |
| Valmistusvuosi | 1991 |
| Pitoisuus | 585 |
| Paino | 13,36 g |
| Pituus | 41,50 cm / 415,00 mm |
| Leveys | 4,00 mm |
| Materiaali | Kulta |
| Tyyppi | Seconhand |
| Kuntoluokitus | 5 |
| Myymälä | Lahti, Kärkkäinen |
Kysy tuotteesta



