Kultainen savukvartsi sormus 18,5 mm v.1968
Näyttävä Veikko Alhon valmistama savukvartsisormus on kotimainen 14 karaatin kultakoru vuodelta 1968. Sormuksen keskipisteenä on pyöreä, fasettihiottu savukvartsi, jonka syvänruskea sävy muodostaa lämpimän ja tasapainoisen kokonaisuuden keltakullan kanssa. Suurikokoinen kivi ja korkea istutus antavat korulle cocktail-sormukselle ominaisen voimakkaan ilmeen.
Savukvartsi on istutettu sitä ympäröivään sileään kultakehykseen. Kupolimaisen koristeosan sivuilla on säteittäisiä, tähtimäisiä yksityiskohtia ja pystysuuntaisia aukotuksia. Koristelu tekee sormuksesta kiinnostavan myös sivulta katsottuna ja kuvastaa 1960-luvun persoonallista korumuotoilua. Pyöreän savukvartsin halkaisija on noin 11 mm, ja koko koristeosan halkaisija on noin 15 mm. Istutuksen korkeus kivi mukaan lukien on noin 10 mm.
Sormus on valmistettu 585-pitoisesta eli 14 karaatin kullasta. Se painaa 4,70 grammaa, ja renkaan sisähalkaisija on 18,5 mm. Sormusrungon leveys on noin 3,3 mm. Näyttävästä yläosastaan huolimatta sormuksen siro runko pitää kokonaisuuden tasapainoisena.
Vuonna 1968 valmistettu sormus on aito secondhand-koru, joka on kunnostettu ja puhdistettu. Sen kuntoluokitus on 5/5, joten se on uudenveroisessa kunnossa. Ajallisesti tunnistettava kotimainen kultasormus sopii sekä juhlakoruksi että persoonalliseksi osaksi harkittua korukokoelmaa.
• Valmistaja: Veikko Alho
• Valmistusvuosi: 1968
• Korutyyppi: savukvartsisormus
• Materiaali: kulta
• Pitoisuus: 585 / 14K
• Kivi: savukvartsi
• Kiven halkaisija: noin 11 mm
• Koristeosan halkaisija: noin 15 mm
• Istutuksen korkeus: noin 10 mm
• Sormuksen sisähalkaisija: 18,5 mm
• Sormusrungon leveys: 3,3 mm
• Paino: 4,70 g
• Kuntoluokitus: 5/5
• Tyyppi: kunnostettu secondhand-koru
| Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote | |
| 5 | Kuntoluokka |
| Suosikki |
587,50Säästät jopa -40%
Hinta uutena 980,00 - Säästö -40,05%
HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | F0124396 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | Alho Veikko |
| Valmistusvuosi | 1968 |
| Pitoisuus | 585 |
| Paino | 4,70 g |
| Halkaisija | 18,50 mm |
| Leveys | 3,30 mm |
| Materiaali | Kulta |
| Tyyppi | Secondhand |
| Kuntoluokitus | 5 |
| Myymälä | Hämeenlinna, Tavastila |
| Varastosaldo | 1 |
Kysy tuotteesta


