Kultainen timanttisormus 0.005 ct 16,5 mm, flakka #0 Kultatukku.fi
Kultainen timanttisormus 0.005 ct 16,5 mm, flakka #1 Kultatukku.fi
Kultainen timanttisormus 0.005 ct 16,5 mm, flakka #2 Kultatukku.fi
Thumbnail 0Thumbnail 1Thumbnail 2

Tuotekoodi

F0138615

Valmistaja/maahantuoja

SKY

Valmistusvuosi

1985

Pitoisuus

585

Paino

1,23 g

Halkaisija

16,50 mm

Leveys

2,00 mm

Materiaali

Kulta

Tyyppi

Secondhand

Kuntoluokitus

4

Myymälä

Hämeenlinna, Tavastila

Varastosaldo

1

Kultainen timanttisormus 0.005 ct 16,5 mm, flakka

Vuonna 1985 valmistettu timanttisormus on siro, koristekuvioitu kultasormus, jonka epäsymmetrinen päällisosa ja pieni timantti muodostavat persoonallisen kokonaisuuden. Koru on valmistettu 585-pitoisesta eli 14 karaatin kullasta, ja sitä koristavan timantin paino on 0,005 karaattia.

Sormuksen kapea flakka-runko on leveydeltään noin 2 millimetriä. Kullan pintaan tehty lehtimäinen kaiverruskuvio sekä valoa heijastavat, timanttileikatut yksityiskohdat elävöittävät korun ilmettä. Päällisosassa oleva vaaleasävyinen rodinoitu, kiilamaisesti kapeneva istutus kaartuu viistosti sormuksen rungon yli. Pieni timantti toimii hillittynä valopisteenä ja sopii hyvin korun siroon mittakaavaan. Timanttileikkaus tarkoittaa tässä metallipinnan viimeistelytekniikkaa, joka lisää pinnan hohtoa.

SKY-nimileima liittyy kouvolalaiseen Ajan Kello, Veikko Skyttä ja Pojat -yritykseen. Korun vuoden 1985 muotoilussa näkyvät aikakaudelle ominaiset kaiverretut pinnat, lämmin keltakullan sävy ja vaalean rodinoinnin käyttö timantin ympärillä.

Sormuksen sisähalkaisija on 16,50 millimetriä ja paino 1,23 grammaa. Kevyen ja matalaprofiilisen rakenteensa ansiosta se soveltuu päivittäiseen käyttöön sekä yhdistettäväksi muiden sirojen sormusten kanssa. Kuvioitu pinta tekee siitä myös kauniin itsenäisen korusormuksen.

Kyseessä on secondhand-koru, jonka kuntoluokitus on 4/5. Sormus on hyväkuntoinen, mutta siinä voi olla vähäisiä aikaisempaan käyttöön kuuluvia jälkiä. Käytetyn kultakorun valitseminen antaa laadukkaalle jalometallikorulle uuden käyttöelämän.

• Valmistaja/maahantuoja: Ajan Kello, Veikko Skyttä ja Pojat (SKY)
• Tuotetyyppi: timanttisormus
• Valmistusvuosi: 1985
• Materiaali: kulta
• Pitoisuus: 585 / 14K
• Timantti: 0,005 ct
• Paino: 1,23 g
• Sisähalkaisija: 16,50 mm
• Leveys: 2,00 mm
• Tyyli: kuvioitu flakka-sormus
• Tyyppi: secondhand
• Kuntoluokitus: 4/5

Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote
4Kuntoluokka
Jos kyseessä ketju niin lukot, kivet ja istutukset ehjiä ei venymisen merkkejä. Jos kyseessä sormus niin kivet ja istutukset ehjiä.Pientä käytön tai kulumisen jälkeä, mutta erittäin hyväkuntoinen. Pronssikoruissa uutta vastaava.
Suosikki

157,40Säästät jopa -39%

Hinta uutena 260,00 - Säästö -39,46%

Tuotetta korissa 0 kpl
Varastosaldo 1 kpl

HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta

Tuotteen lisätiedot

TuotekoodiF0138615
Tuoteryhmä

Sormukset

Kihla- ja vihkisormukset

Timanttisormukset

Valmistaja/maahantuojaSKY
Valmistusvuosi1985
Pitoisuus585
Paino 1,23 g
Halkaisija 16,50 mm
Leveys 2,00 mm
MateriaaliKulta
TyyppiSecondhand
Kuntoluokitus4
MyymäläHämeenlinna, Tavastila
Varastosaldo1

Kysy tuotteesta

Kysy tuotteesta:

Katsoit viimeksi