Ossin Kulta timanttikantasormus 585-kultaa 22,5 mm, 1997
T:mi Ossin Kullan vuonna 1997 valmistama näyttävä timanttikantasormus on kotimainen 585-kultainen koru, jossa yhdistyvät tukeva rakenne, geometrinen muotoilu ja hillitty timanttikoriste. Sormuksen kookas, korotettu kantaosa tekee kokonaisuudesta ryhdikkään ja sopii hyvin itsenäiseksi katseenvangitsijaksi.
Kanta on muodoltaan suorakulmainen ja sitä kiertää koristeellinen reunus. Kannan sileä pinta jakautuu vinosti kahteen alueeseen, joista toista elävöittävät koristekuviointi ja 0,01 karaatin timantti. Myös rungon levenevissä sivuissa on reliefimäistä pintakuviointia. Kiillotettujen, sileiden ja kuvioitujen pintojen vaihtelu antaa sormukselle moniulotteisen ilmeen ilman runsasta kivikoristelua. Kulmikas rakenne ja vahva muotokieli edustavat tunnistettavasti 1990-luvun kantasormustyyliä.
Sormus on valmistettu 585-pitoisesta kullasta eli 14 karaatin kullasta. Painoa on 9,35 grammaa, joten kyseessä on materiaaliltaan tukeva kultasormus. Sisähalkaisija on 22,5 millimetriä. Leveys vaihtelee rungon kapeimman kohdan noin 4,5 millimetristä kantaosan noin 14 millimetriin. Suuri koko ja leveä kanta tekevät korusta luontevan vaihtoehdon esimerkiksi miesten kultasormukseksi, mutta geometrinen kantasormus sopii kaikille voimakkaasta korumuotoilusta pitäville.
Tämä secondhand-sormus on kultasepän kunnostama ja puhdistama. Kuntoluokitus 5/5 merkitsee uutta vastaavaa kokonaiskuntoa. Kunnostettu käytetty kultakoru tarjoaa mahdollisuuden hankkia laadukas suomalainen koru, jonka valmistusvuosi ja tekijä ovat tiedossa.
• Valmistaja: T:mi Ossin Kulta
• Valmistusmaa: Suomi
• Valmistusvuosi: 1997
• Korutyyppi: timanttikantasormus
• Materiaali: kulta
• Pitoisuus: 585 / 14K
• Korukivi: timantti, 0,01 ct
• Paino: 9,35 g
• Sisähalkaisija: 22,5 mm
• Leveys: noin 4,5–14 mm
• Tyyppi: secondhand
• Kuntoluokitus: 5/5
• Kunto: kultasepän kunnostama ja puhdistama, uutta vastaava
| Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote | |
| 5 | Kuntoluokka Kultasepän kunnostama, kuin uusi |
| Suosikki |
1 168,80Säästät jopa -42%
Hinta uutena 2 000,00 - Säästö -41,56%
HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | F0164694 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | T:mi Ossin Kulta |
| Valmistusvuosi | 1997 |
| Pitoisuus | 585 |
| Paino | 9,35 g |
| Halkaisija | 22,50 mm |
| Materiaali | Kulta |
| Tyyppi | Secondhand |
| Kuntoluokitus | 5 |
| Myymälä | Lahti, Kärkkäinen |
| Varastosaldo | 1 |
Kysy tuotteesta



