Auran Kultaseppä Aku Ankka -kummilusikka, hopea 813, 14 cm, 1965 #0 Kultatukku.fi
Auran Kultaseppä Aku Ankka -kummilusikka, hopea 813, 14 cm, 1965 #1 Kultatukku.fi
Auran Kultaseppä Aku Ankka -kummilusikka, hopea 813, 14 cm, 1965 #2 Kultatukku.fi
Auran Kultaseppä Aku Ankka -kummilusikka, hopea 813, 14 cm, 1965 #3 Kultatukku.fi
Thumbnail 0Thumbnail 1Thumbnail 2Thumbnail 3

Tuotekoodi

P0172972

Valmistaja/maahantuoja

Auran Kultaseppä Oy/Turku

Valmistusvuosi

1965

Pitoisuus

813

Paino

27,32 g

Pituus

14,00 cm / 140,00 mm

Materiaali

Hopea

Tyyppi

Secondhand

Kuntoluokitus

5

Myymälä

Espoo, Niitty

Varastosaldo

1

Auran Kultaseppä Aku Ankka -kummilusikka, hopea 813, 14 cm, 1965

Auran Kultaseppä Oy:n Turussa valmistama hopeinen Aku Ankka -kummilusikka vuodelta 1965. Perinteisen kellolusikan lusikkapesää koristaa Aku Ankka -aiheinen kohokuvio, ja varren yläosassa on numeroitu kellotaulu. Koristeellinen kummilusikka on sekä suomalainen hopeaesine että ajaton muistoesine nimiäisiin, ristiäisiin tai lapsen syntymän kunniaksi.

Kellotauluun voidaan merkitä lapsen syntymäaika, ja varren muut kaiverrusalueet on tarkoitettu esimerkiksi syntymäpainolle, pituudelle, nimelle ja päivämäärälle. Kuvien perusteella tämän yksilön kaiverrusalueet ovat vapaat, joten lusikka soveltuu hyvin myös personoitavaksi lahjaksi. Lusikan pituus on 14 cm ja paino 27,32 grammaa, minkä ansiosta se tuntuu kädessä tukevalta ja laadukkaalta.

Lusikka on valmistettu 813-pitoisesta hopeasta. Varren taustapuolella näkyvät suomalaiset jalometallileimat, jotka tukevat ilmoitettuja valmistaja-, materiaali- ja vuosimerkintöjä. Vuonna 1965 valmistettu esine edustaa 1960-luvun kotimaista hopeasepäntyötä ja tunnettua kummilusikkaperinnettä. Aku Ankka -aihe tekee mallista helposti tunnistettavan ja tuo perinteiseen kastelahjaan leikkisän yksityiskohdan.

Kyseessä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote. Kuntoluokitus 5/5 tarkoittaa, että lusikka on uudenveroinen. Vanha hopeinen kummilusikka sopii lahjaksi erityisesti silloin, kun arvostetaan kotimaista valmistusta, ajallista kerroksellisuutta ja pitkäikäisiä lahjaesineitä. Se toimii myös kiinnostavana lisänä suomalaisten kummilusikoiden, pöytähopeiden tai Aku Ankka -aiheisten esineiden kokoelmaan.

• Valmistaja: Auran Kultaseppä Oy, Turku
• Tuotetyyppi: kummilusikka / kastelusikka
• Aihe: Aku Ankka ja kellotaulu
• Materiaali: hopea
• Pitoisuus: 813
• Valmistusvuosi: 1965
• Pituus: 14 cm
• Paino: 27,32 g
• Tyyppi: secondhand
• Kuntoluokitus: 5/5, kunnostettu ja uudenveroinen

Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote
5Kuntoluokka
Kunnostettu, uudenveroinen.
Suosikki

97,50Säästät jopa -60%

Kultatukun hinta 195,00 Säästät 50,00

Hinta uutena 245,00 - Säästö -60,20%

Tuotetta korissa 0 kpl
Varastosaldo 1 kpl

HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta

Tuotteen lisätiedot

TuotekoodiP0172972
Tuoteryhmä

Pöytähopeat

Valmistaja/maahantuojaAuran Kultaseppä Oy/Turku
Valmistusvuosi1965
Pitoisuus813
Paino 27,32 g
Pituus 14,00 cm / 140,00 mm
MateriaaliHopea
TyyppiSecondhand
Kuntoluokitus5
MyymäläEspoo, Niitty
Varastosaldo1

Kysy tuotteesta

Kysy tuotteesta:

Katsoit viimeksi