Kultaiset kirkaskiviset korvakorut #0 Kultatukku.fi
Kultaiset kirkaskiviset korvakorut #1 Kultatukku.fi
Thumbnail 0Thumbnail 1

Tuotekoodi

D0175668

Valmistaja/maahantuoja

Viikinniemi Martti & Co Ky

Valmistusvuosi

1968

Pitoisuus

585

Paino

1,80 g

Pituus

1,70 cm / 17,00 mm

Leveys

1,00 cm / 10,00 mm

Materiaali

Kulta

Tyyppi

Secondhand

Kuntoluokitus

4

Myymälä

Lahti, Kärkkäinen

Varastosaldo

1

Kultaiset kirkaskiviset korvakorut

Martti Viikinniemen vuonna 1968 valmistamat kultaiset korvakorut ovat koristeellinen esimerkki suomalaisesta 1960-luvun kultasepäntyöstä. Korvakorujen keskipisteenä ovat pyöreähköt, fasettihiotut kirkkaat kivet, jotka heijastavat valoa näyttävästi. Kiviä ympäröi yksityiskohtainen ja ilmava kultaistutus, jonka orgaaniset muodot muistuttavat lehtiä ja kukkien terälehtiä.

Korvakorut on valmistettu 585-pitoisesta eli 14 karaatin kullasta. Lämminsävyinen kulta muodostaa kauniin vastaparin vaaleille kiville ja korostaa korun veistoksellisia yksityiskohtia. Avoin istutusrakenne päästää valoa kivien ympärille ja antaa koruille ilmavan ilmeen. Koukkumallinen kiinnitys tekee korvakoruista kevyesti riippuvat ja tuo kivet näkyvästi esille.

Korvakorujen pituus koukun kanssa on 17 mm ja leveys 10 mm. Painoa parilla on yhteensä 1,80 grammaa, joten korut ovat sirot ja miellyttävän kevyet käyttää. Mittasuhteiltaan ne sopivat sekä arjen huolitelluksi yksityiskohdaksi että juhlapukeutumiseen.

Martti Viikinniemi tunnetaan Heinolassa toimineena suomalaisena kultaseppänä ja koruvalmistajana. Vuonna 1968 valmistettu pari edustaa selkeästi oman aikakautensa koristeellista muotokieltä. Valmistusvuosi antaa koruille perustellun vintage-luonteen ilman, että niiden käytettävyys rajoittuisi vain keräilyyn.

Kyseessä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-koru. Kuntoluokitus 4/5 kertoo hyvästä käytetystä kunnosta. Vanhan korun valitseminen tarjoaa mahdollisuuden hankkia käyttöön aitoa suomalaista kultasepäntyötä ja samalla antaa laadukkaalle jalometallikorulle uuden elämän.

• Valmistaja: Martti Viikinniemi
• Tuotetyyppi: roikkuvat korvakorut
• Valmistusvuosi: 1968
• Materiaali: kulta
• Pitoisuus: 585 / 14K
• Koristeet: kirkkaat fasettihiotut kivet
• Kiinnitys: koukkukiinnitys
• Pituus: 17 mm koukun kanssa
• Leveys: 10 mm
• Paino: 1,80 g
• Tyyppi: secondhand
• Kuntoluokitus: 4/5

Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote
4Kuntoluokka
Suosikki

240,00Säästät jopa -14%

Hinta uutena 279,00 - Säästö -13,98%

Tuotetta korissa 0 kpl
Varastosaldo 1 kpl

HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta

Tuotteen lisätiedot

TuotekoodiD0175668
Tuoteryhmä

Korvakorut

Valmistaja/maahantuojaViikinniemi Martti & Co Ky
Valmistusvuosi1968
Pitoisuus585
Paino 1,80 g
Pituus 1,70 cm / 17,00 mm
Leveys 1,00 cm / 10,00 mm
MateriaaliKulta
TyyppiSecondhand
Kuntoluokitus4
MyymäläLahti, Kärkkäinen
Varastosaldo1

Kysy tuotteesta

Kysy tuotteesta: