Kupittaan Kulta kultainen helmisormus 18,5 mm vuodelta 1969 #0 Kultatukku.fi
Kupittaan Kulta kultainen helmisormus 18,5 mm vuodelta 1969 #1 Kultatukku.fi
Kupittaan Kulta kultainen helmisormus 18,5 mm vuodelta 1969 #2 Kultatukku.fi
Kupittaan Kulta kultainen helmisormus 18,5 mm vuodelta 1969 #3 Kultatukku.fi
Kupittaan Kulta kultainen helmisormus 18,5 mm vuodelta 1969 #4 Kultatukku.fi
Thumbnail 0Thumbnail 1Thumbnail 2Thumbnail 3Thumbnail 4

Tuotekoodi

F0151293

Valmistaja/maahantuoja

Kupittaan Kulta Oy

Pitoisuus

585

Paino

2,60 g

Halkaisija

18,50 mm

Materiaali

Kulta

Tyyppi

Secondhand

Kuntoluokitus

4

Myymälä

Lempäälä, Ideapark

Varastosaldo

1

Kupittaan Kulta kultainen helmisormus 18,5 mm vuodelta 1969

Kupittaan Kullan vuonna 1969 valmistama kultainen helmisormus edustaa näyttävää suomalaista korumuotoilua 1960-luvun lopulta. Sormuksen keskellä on halkaisijaltaan noin 5,7 mm:n vaalea helmi, jota ympäröi veistoksellinen ja kukkamainen maljaistutus. Eläväpintainen reunus kehystää helmeä ja tekee korusta persoonallisen katseenvangitsijan.

Sormuksen koristeosan halkaisija on noin 11,5 mm. Kohotettu istutus tuo helmen selkeästi esille, mutta kokonaisuus säilyy sirolinjaisena kevyen, 2,60 grammaa painavan kultarungon ansiosta. Runko kapenee koriste-osaa kohti noin 4 millimetristä 1,9 millimetriin. Sormuksen sisähalkaisija on 18,5 mm.

Tämä Kupittaan Kulta -helmisormus sopii sekä yksin käytettäväksi että osaksi harkittua vintagekorujen kokonaisuutta. Kukkamainen muotoilu ja lämminsävyinen kulta muodostavat klassisen yhdistelmän vaalean helmen kanssa. Vuonna 1969 valmistettu kotimainen koru on kiinnostava valinta erityisesti suomalaisen korumuotoilun ja vanhempien kultakorujen ystävälle.

Sormus on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote. Sen kuntoluokitus on 4/5. Helmeä ympäröivässä kuppiosassa on jonkin verran tummentumaa, joka korostaa istutuksen muotoa. Tummentuma näyttää tuotekuvissa voimakkaammalta kuin luonnossa. Käytettynä koruna tuotteessa voi esiintyä vähäisiä ikään ja normaaliin käyttöön liittyviä jälkiä.

• Valmistaja: Kupittaan Kulta Oy
• Tuotetyyppi: helmisormus
• Materiaali: kulta
• Helmen halkaisija: noin 5,7 mm
• Sormuksen sisähalkaisija: 18,5 mm
• Koristeosan halkaisija: noin 11,5 mm
• Rungon leveys: noin 1,9–4 mm
• Paino: 2,60 g
• Valmistusvuosi: 1969
• Tyyppi: secondhand
• Kuntoluokitus: 4/5

Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote
4Kuntoluokka
Suosikki

325,00Säästät jopa -34%

Hinta uutena 495,00 - Säästö -34,34%

Tuotetta korissa 0 kpl
Varastosaldo 1 kpl

Tuotteen lisätiedot

TuotekoodiF0151293
Tuoteryhmä

Sormukset

Merkkikorut

Vintage-harvinaisuudet

Valmistaja/maahantuojaKupittaan Kulta Oy
Pitoisuus585
Paino 2,60 g
Halkaisija 18,50 mm
MateriaaliKulta
TyyppiSecondhand
Kuntoluokitus4
MyymäläLempäälä, Ideapark
Varastosaldo1

Kysy tuotteesta

Kysy tuotteesta:

Katsoit viimeksi