Tähkä Veitset ja haarukat v.-90
Oy Tillander Ab:n valmistama Tähkä-aterinsarja sisältää kuusi ruokahaarukkaa ja kuusi ruokaveistä eli yhteensä 12 aterinta kuuden hengen kattaukseen. Vuonna 1990 valmistetut aterimet ovat 830-hopeaa, ja veitsissä on hopeavarsien parina käytännölliset terästerät. Tähkä-kuvio jatkuu varsien päissä graafisena, viljantähkää muistuttavana pintana, jota täydentävät pitkät pystysuuntaiset uurteet.
Tähkä-pöytähopeasarjan suunnitteli suomalainen taiteilija ja muotoilija Mauno Honkanen vuonna 1958. Honkanen työskenteli pitkään Tillanderin palveluksessa ja suunnitteli yritykselle pöytähopeiden lisäksi koruja, ketjuja ja mitaleita. Tähkä on ollut tuotannossa 1960-luvulta lähtien, ja sen selkeälinjainen mutta koristeellinen muotokieli sopii sekä perinteiseen että moderniin kattaukseen.
Sarjan ruokahaarukat ovat 18 cm ja veitset 21 cm pitkiä. Aterinten yhteispaino on 338,18 grammaa. Kyseessä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-kokonaisuus, jonka kuntoluokitus on 4/5. Aterimet ovat hyväkuntoiset, mutta käytetylle hopealle ominaisia vähäisiä pintajälkiä ja paikallista tummentumaa voi esiintyä. Hopea-aterimia kannattaa säilyttää kuivassa ja suojassa sekä puhdistaa hopealle tarkoitetulla puhdistusaineella.
Kuuden veitsen ja kuuden haarukan yhtenäinen Tähkä-sarja on näyttävä valinta juhlapöytään ja hyvä lähtökohta laajemman Tähkä-aterimistokokonaisuuden keräämiseen. Tunnettu suomalainen malli, aito hopea ja käyttökelpoinen kuuden hengen kokoonpano tekevät sarjasta myös pitkäikäisen merkkipäivä- tai häälahjan.
• Valmistaja: Oy Tillander Ab
• Suunnittelija: Mauno Honkanen
• Mallisto: Tähkä
• Suunnitteluvuosi: 1958
• Valmistusvuosi: 1990
• Sisältö: 6 ruokaveistä ja 6 ruokahaarukkaa
• Materiaali: hopea ja veitsien terissä teräs
• Hopeapitoisuus: 830
• Paino yhteensä: 338,18 g
• Veitsen pituus: 21 cm
• Haarukan pituus: 18 cm
• Kuntoluokitus: 4/5
• Tuotetyyppi: kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote
| Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote | |
| 4 | Kuntoluokka Hyväkuntoiset, piene pientä tummumaa voi olla jossain |
| Suosikki |
1 228,50Säästät jopa -65%
Kultatukun hinta 2 457,00 Säästät 50,00
Hinta uutena 3 510,00 - Säästö -65,00%
HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | P0165663 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | Oy Tillander Ab |
| Valmistusvuosi | 1990 |
| Pitoisuus | 830 |
| Paino | 338,18 g |
| Materiaali | Hopea |
| Tyyppi | Secondhand |
| Kuntoluokitus | 4 |
| Myymälä | Lahti, Kärkkäinen |
| Varastosaldo | 1 |
Kysy tuotteesta



