Kalevala Korun Aurinkoleijona-koukkukorvakorut
*Kuvassa kuvituskuva vastaavasta tuotteesta.
Korvakorut kuuluvat Kalevala Korun Aurinkoleijona-sarjaan, johon kuuluvissa koruissa komeilee leijona. Korun leijonalla, jonka harja leviää kuin auringon säteet, on esikuvansa Halikon aarteessa. Helat sen molemmin puolin taas mukailevat Halikon Rikalasta löydettyjä hihnanlyötteitä. Romaaniseen tyyliin kuvatun pedon juuret lienevät Gotlannissa ja mahdollisesti lyötteidenkin, mutta jälkimmäisten mallia on jäljitelty ja muunneltu runsaasti Suomessa 1000- ja 1100-luvuilla. Kalevala Korun ”Aurinkoleijona” tuo näin tuulahduksen ajasta, jolloin kristillisen Euroopan vaikutteet välittyivät Itämeren saarten kautta suomalaisten keskuuteen.
| Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote | |
| 4 | Kuntoluokka |
| Suosikki |
32,50Säästät jopa -67%
Kultatukun hinta 65,00 Säästät 50,00
Hinta uutena 99,00 - Säästö -67,17%
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | Z0173025 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | Kalevala Koru |
| Paino | 1,99 g |
| Pituus | 4,00 cm / 40,00 mm |
| Leveys | 5,00 mm |
| Materiaali | Pronssi |
| Tyyppi | Seconhand |
| Kuntoluokitus | 4 |
| Myymälä | Seinäjoki, Mega keskus |
| Varastosaldo | 1 |
Kysy tuotteesta

