Lapponia kaksivärinen 14K timanttisormus 0,01 ct, 16,5 mm, 1975
Vuonna 1975 valmistettu Lapponia-timanttisormus on siro, kaksivärinen kultakoru, jonka pelkistettyä ilmettä täydentää yksi 0,01 karaatin timantti. Kapeassa sormuksessa yhdistyvät vaalea valkokulta ja lämminsävyinen keltakultainen yksityiskohta. Suoraviivainen timantti-istutus muodostaa korun etuosaan hillityn geometrisen korostuksen.
Sormuksen kaksivärinen toteutus tekee siitä helposti yhdisteltävän sekä valko- että keltakultaisten korujen kanssa. Korun kapea, matala ja selkeälinjainen rakenne soveltuu luontevasti päivittäiseen käyttöön. Sormusta voi käyttää yksin minimalistisena timanttisormuksena tai osana useamman kapean sormuksen kokonaisuutta. Se sopii tyyliltään myös kihla- tai vihkisormukseksi.
Lapponia nousi 1960-luvulta alkaen suomalaisen korumuotoilun kansainvälisesti tunnetuksi nimeksi. Vuonna 1975 valmistettu sormus edustaa merkin 1970-luvun tuotantoa, jossa käytettiin ennakkoluulottomasti erilaisia metallisävyjä, selkeitä muotoja ja harkittuja korukiviyksityiskohtia. Tässä korussa huomio kiinnittyy erityisesti kiillotetun vaalean pinnan, keltakultaisen raidan ja pienen timantin tasapainoiseen yhdistelmään.
Sormus on valmistettu 585-pitoisesta eli 14 karaatin kullasta. Sen paino on 1,70 grammaa, sisähalkaisija 16,50 mm ja ilmoitettu leveys 2,10 mm. Yksi 0,01 karaatin timantti on istutettu korun vaaleaan, suorakulmaiseen etuosaan.
Kyseessä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-koru. Kuntoluokitus 5/5 tarkoittaa, että sormus on täysin ehjä eikä siinä ole näkyviä käytön tai kulumisen jälkiä. Huollettu käytetty kultakoru tarjoaa mahdollisuuden hankkia aitoa 1970-luvun suomalaista korumuotoilua ja antaa laadukkaalle Lapponia-korulle uuden elämän.
• Valmistaja: Lapponia
• Tuotetyyppi: timanttisormus
• Valmistusvuosi: 1975
• Materiaali: valko- ja keltakulta
• Pitoisuus: 585 / 14K
• Timantti: 0,01 ct
• Paino: 1,70 g
• Sisähalkaisija: 16,50 mm
• Leveys: 2,10 mm
• Tyyppi: secondhand
• Kuntoluokitus: 5/5
| Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote | |
| 5 | Kuntoluokka |
| Suosikki |
285,00Säästät jopa -40%
Hinta uutena 475,00 - Säästö -40,00%
HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | F0147364 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | Lapponia |
| Valmistusvuosi | 1975 |
| Pitoisuus | 585 |
| Paino | 1,70 g |
| Halkaisija | 16,50 mm |
| Leveys | 2,10 mm |
| Materiaali | Kulta |
| Tyyppi | Secondhand |
| Kuntoluokitus | 5 |
| Myymälä | Lempäälä, Ideapark |
| Varastosaldo | 1 |
Kysy tuotteesta



