Kultainen keltakivinen sormus 15 1960 Korutuote Oy #0 Kultatukku.fi
Kultainen keltakivinen sormus 15 1960 Korutuote Oy #1 Kultatukku.fi
Kultainen keltakivinen sormus 15 1960 Korutuote Oy #2 Kultatukku.fi
Thumbnail 0Thumbnail 1Thumbnail 2

Tuotekoodi

F0176774

Valmistaja/maahantuoja

Korutuote Oy

Valmistusvuosi

1960

Pitoisuus

0.585

Paino

2,20 g

Halkaisija

15,00 mm

Leveys

2,30 mm

Materiaali

Kulta

Tyyppi

Secondhand

Kuntoluokitus

5

Myymälä

Kuopio, Apaja

Varastosaldo

1

Kultainen keltakivinen sormus 15 1960 Korutuote Oy

Korutuote Oy:n vuonna 1960 valmistama kultasormus on näyttävä suomalainen secondhand-koru, jonka katseenvangitsijana toimii suuri, ovaalinmuotoinen keltainen kivi. Fasettihionta elävöittää kiven lämpimän kullankeltaista sävyä, ja sileäreunainen istutus muodostaa sen ympärille selkeän, ajalleen luontevan kehyksen.

Sormus on valmistettu 585-pitoisesta eli 14 karaatin kullasta. Sen sisähalkaisija on 15 mm ja paino 2,20 grammaa. Ovaalin kiven koko on noin 7,5 x 10 mm, ja koristeosan leveys kiven kohdalta on noin 11 mm. Kivi-istutuksen korkeus on noin 4,74 mm. Sormuksen runko levenee istutusta kohti noin 2,3 millimetristä 3 millimetriin, mikä tukee suurta keskuskiveä ja tekee kokonaisuudesta tasapainoisen.

Vuodelta 1960 oleva kivisormus sopii erityisesti suomalaisista vanhemmista kultakoruista ja näyttävistä värikivisormuksista pitävälle. Selkeä ovaali muoto, lämpimänsävyinen kivi ja kullan kiillotettu pinta tekevät siitä persoonallisen korostuskorun niin juhlaan kuin harkittuun arkikäyttöön. Kyseessä on yksittäinen secondhand-koru, jolla on jo yli kuuden vuosikymmenen historia.

Sormus on kunnostettu ja puhdistettu. Kuntoluokitus 5/5 merkitsee erinomaista, uutta vastaavaa secondhand-kuntoa. Kivi on ehjä ja siisti.

• Valmistaja: Korutuote Oy
• Tuotetyyppi: kivisormus
• Valmistusvuosi: 1960
• Materiaali: kulta
• Pitoisuus: 585 / 14K
• Kivi: keltainen, ovaali ja fasettihiottu
• Kiven koko: noin 7,5 x 10 mm
• Paino: 2,20 g
• Sisähalkaisija: 15 mm
• Rungon leveys: noin 2,3–3 mm
• Koristeosan leveys: noin 11 mm
• Istutuksen korkeus: noin 4,74 mm
• Tyyppi: secondhand
• Kuntoluokitus: 5/5

Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote
5Kuntoluokka
Kivi ehjä ja uudenveroisessa kunnossa.
Suosikki

315,00Säästät jopa -47%

Hinta uutena 590,00 - Säästö -46,61%

Tähän tuotteeseen saatavilla myös:

  Käsinkaiverrus (+25,00)

Kaiverrettava teksti:

Mahdolliset merkit: aakkoset, numero ja erikoismerkit (esim, sydän ja &)

Tuotetta korissa 0 kpl
Varastosaldo 1 kpl

HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta

Tuotteen lisätiedot

TuotekoodiF0176774
Tuoteryhmä

Sormukset

Valmistaja/maahantuojaKorutuote Oy
Valmistusvuosi1960
Pitoisuus0.585
Paino 2,20 g
Halkaisija 15,00 mm
Leveys 2,30 mm
MateriaaliKulta
TyyppiSecondhand
Kuntoluokitus5
MyymäläKuopio, Apaja
Varastosaldo1

Kysy tuotteesta

Kysy tuotteesta: