Osk. Lindroos timanttisormus 0,10 ct, 18K kulta, koko 16,5, 1939
Vuonna 1939 valmistettu Osk. Lindroosin timanttisormus on siro 18 karaatin kultasormus, jonka etuosaan on istutettu viisi rinnakkaista timanttia. Timanttien yhteispaino on 0,10 karaattia eli kukin viidestä kivestä on kooltaan 0,02 ct. Vaaleasävyinen, pitkänomainen kiviosa muodostaa kauniin kontrastin kiillotetun keltakultaisen rungon kanssa ja korostaa timanttirivin säihkettä.
Sormuksen pelkistetty viiden kiven sommitelma edustaa 1930-luvun lopun ajatonta korumuotoilua. Matalahko ja linjakas rakenne tekee korusta huomaamattoman tyylikkään. Sormusta voi käyttää itsenäisenä timanttisormuksena, juhlakoruna tai yhdistää muihin kapeisiin kultasormuksiin.
Oy Osk. Lindroos Ab on pitkän historian omaava suomalainen kello- ja korualan perheyritys, jonka toiminta alkoi vuonna 1878. Yritys siirtyi Jyväskylästä Helsinkiin 1800-luvun lopulla, ja Lindroosin nimi on liittynyt suomalaiseen kello- ja kultasepänalaan jo useiden sukupolvien ajan. Valmistajan lisäksi korun suomalaisuutta ja ikää tukevat sen leimat.
Sormus on valmistettu 750-pitoisesta kullasta, mikä vastaa 18 karaatin kultaa. Se painaa 1,65 grammaa ja sen koko on 16,5. Kyseessä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-koru. Kuntoluokitus 5/5 kertoo erittäin siististä, uutta vastaavasta yleisilmeestä.
Vuonna 1939 valmistettu kultainen timanttisormus tarjoaa mahdollisuuden hankkia käyttöön suomalaisen korualan historiaa edustava yksilö. Hillitty muotoilu, lämmin keltakulta ja viiden timantin rivi tekevät siitä helposti yhdisteltävän korun niin arkeen kuin juhlaan.
• Valmistaja: Oy Osk. Lindroos Ab
• Tuotetyyppi: timanttisormus
• Valmistusvuosi: 1939
• Materiaali: kulta
• Pitoisuus: 750 / 18K
• Timantit: 5 × 0,02 ct
• Timanttien yhteispaino: 0,10 ct
• Paino: 1,65 g
• Koko: 16,5
• Tyyppi: secondhand
• Kuntoluokitus: 5/5
| Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote | |
| 5 | Kuntoluokka |
| Suosikki |
329,00Säästät jopa -40%
Hinta uutena 549,00 - Säästö -40,07%
HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | F0176964 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | Oy Osk.Lindroos AB |
| Valmistusvuosi | 1939 |
| Pitoisuus | 750 |
| Paino | 1,65 g |
| Halkaisija | 165,00 mm |
| Materiaali | Kulta |
| Tyyppi | Secondhand |
| Kuntoluokitus | 5 |
| Myymälä | Helsinki, Itäkeskus |
| Varastosaldo | 1 |
Kysy tuotteesta



