Esko Raitanen kaksivärinen kuvioitu 18K kultasormus 18,5 mm, 1971
Esko Raitanen Oy:n valmistama kaksivärinen 18 karaatin kultasormus vuodelta 1971. Selkeälinjaisessa sormuksessa yhdistyvät vaalea ja keltainen kultapinta: keskiosaa koristaa elävä, epäsäännöllinen pintakuviointi, jota reunustavat kiiltävät vaaleat raidat. Hillitty 3 millimetrin leveys ja kaksivärinen rakenne tekevät sormuksesta persoonallisen mutta helposti yhdisteltävän vaihtoehdon kihla-, vihki- tai merkkipäiväsormukseksi.
Sormus on valmistettu 750-pitoisesta kullasta eli 18 karaatin kullasta. Sen paino on 4,52 grammaa ja sisähalkaisija 18,50 millimetriä. Kaksivärisyys antaa kapealle rungolle kerroksellisen ilmeen ja mahdollistaa korun yhdistämisen luontevasti sekä kelta- että valkokultaisten korujen kanssa. Keskiosan rouhea kuviointi muodostaa kiinnostavan vastakohdan sileille ja kiiltäville reunoille.
Vuonna 1971 valmistettu sormus edustaa kotimaista 1970-luvun korutuotantoa. Esko Raitasen nimellä valmistettuja kulta- ja vihkisormuksia tunnetaan erityisesti 1900-luvun jälkipuoliskolta, ja saman valmistajan tuotannossa esiintyy sekä klassisen sileitä että kuvioituja sormusmalleja. Tässä yksilössä perinteiseen sormusrakenteeseen on yhdistetty aikakaudelle ominainen voimakas pintatekstuuri.
Kyseessä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-koru. Kuntoluokitus 5/5 kertoo erittäin siististä, uutta vastaavasta kunnosta. Ajaton muoto, laadukas 18 karaatin kultaseos ja hillitty leveys tekevät sormuksesta käytännöllisen valinnan päivittäiseen käyttöön. Secondhand-koruna se tarjoaa myös mahdollisuuden jatkaa suomalaisen kultasepäntyön käyttöikää uudella omistajalla.
• Valmistaja: Esko Raitanen Oy
• Tuotetyyppi: kaksivärinen kuvioitu sormus
• Valmistusvuosi: 1971
• Materiaali: kelta- ja valkokulta
• Pitoisuus: 750 / 18K
• Paino: 4,52 g
• Sisähalkaisija: 18,50 mm
• Leveys: 3,00 mm
• Kuntoluokitus: 5/5
• Tyyppi: kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote
| Tämä on kunnostettu ja puhdistettu secondhand-tuote | |
| 5 | Kuntoluokka |
| Suosikki |
723,20Säästät jopa -40%
Hinta uutena 1 205,00 - Säästö -39,98%
HUOM! "Uuden hinta" -arvio perustuu korun ikään. Arvio voi siis olla suurempi kuin uustuotannossa valmistetun korun hinta
Tuotteen lisätiedot
| Tuotekoodi | F0168239 |
| Tuoteryhmä | |
| Valmistaja/maahantuoja | Esko Raitanen oy |
| Valmistusvuosi | 1971 |
| Pitoisuus | 750 |
| Paino | 4,52 g |
| Halkaisija | 18,50 mm |
| Leveys | 3,00 mm |
| Materiaali | Kulta |
| Tyyppi | Secondhand |
| Kuntoluokitus | 5 |
| Myymälä | Helsinki, Itäkeskus |
| Varastosaldo | 1 |
Kysy tuotteesta

